تلخ ترین روز فنلاندی ها

images-1
نوکیا یک بار در سال ۱۹۱۲ درست تشخیص داد و از صنایع کاغذ و لاستیک وارد صنایع الکترونیک شد و این باعث رشد و ترقیش شد و یک بار غلط تشخیص داد و به موقع وارد بازار گوشیهای هوشمند نشد و این باعث شد که بازی رو بد به رقبا ببازه. توی اون سالها نوکیا سهم زیادی از بازار گوشی تلفن همراه رو در اختیار داشت. اما اپل با ارائه گوشی آیفون تونست توجه مردم رو به خوبی به سمت خودش جلب کنه بعد هم اندروید به بازار اومد. سالهای ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ سالهای سرنوشت سازی برای نوکیا به حساب میومدند. اما این شرکت با بی توجهی به این تحولات هنوز هم روی گوشی های کشویی و کیبورددار کار می کرد. سال ۲۰۱۰ نوکیا با تولید n8 تکانی به خود داد. اما واقعا دیگه دیر شده بود. نوکیا زودتر از این باید به سمت گوشیهای هوشمند میرفت. زودتر از این باید به سمت معرفی سیستم عامل جدید سیمبین بل می رفت. شاید حتی بهتر بود لج بازی رو کنار بذاره و به جای تاکید بر شعار «متمایز باید بود» با اندروید کنار میومد.

در نهایت سال ۲۰۱۱ مایکروسافت سهام نوکیا رو خرید و تا حالا ۹۱۵۰ نفر از کارکنانش رو اخراج کرده. (هرچند نوکیا قبل از واگذاری هم خودش به دلیل مشکلات مالی چند هزار نفر رو اخراج کرده بود) سهم نوکیا از بازار گوشی های تلفن همراه در این زمان به کمتر از ۴% رسیده بود و قیمتی که مایکروسافت برای خرید نوکیا پرداخت کرد حدود هفت میلیارد دلار بود. این در حالیه که نوکیا در دوران اوجش حدود ۲۵۰ میلیارد دلار می ارزید. به نظر میاد تنها استفاده ای که مایکروسافت از نوکیا برده فروش لایسنسهای این شرکت به سازندگان گوشی تلفن همراه بوده (که البته اون هم به نوبه خودش درآمد کمی نیست)

بدون شک روز اعلام خبر فروش این شرکت به مایکروسافت، یکی از تلخترین روزها برای فنلاندیهایی بود که نوکیا رو سرمایه ملی خودشون میدونستند. نوکیا برای فنلاندیهایی که برند جهانیه چندانی ندارند، حکم یک sampo رو داشت. sampo یک دستگاه جادویی است که پول، آرد و نمک تولید می‌کند. بر اساس افسانه‌ فنلاندیها این دستگاه دزدیده شد و دزدان آن را به دریا بردند، اما در راه به داخل آب افتاد و گم شد. شاید چون فنلاند خانواده سلطنتی ندارد، نوکیا این جای خالی را پر کرده بود. جدای از نوکیا، در حال حاضر فنلاند چه دارد؟ مسابقات موتورسواری و لیدر‌های ارکستر کلاسیک و البته انگری بردز! شاید بهتر است کشور فنلاند به دنبال راه‌هاي دیگری برای کشف گنج باشد و دیگر فقط به یک Sampo اکتفا نکند!

رئیس نوکیا در جریان برگزاری نشست خبری اعلام فروش این شرکت گفته بود: «ما بهترین تیم مدیریتی و اجرایی را در اختیار داشتیم. ما هیچ اقدام اشتباهی انجام ندادیم. سخت تلاش کردیم اما علی رغم همه اینها شکست خوردیم.» بعد از گفتن این جمله تمام تیم مدیریتی نوکیا و رئیس آن شرکت به طور غم انگیزی گریه کردند. بله استفان آلوپ درست گفته بود. نوکیا هیچ اشتباهی نداشت. آنها هیچ کار خطایی انجام نداده بودند. اما دنیا تغییر کرده بود. ضعف اونها در عدم یادگیری، رشد و تغییر مداوم و سریع بود. آنها به این خاطر که یادگیری مداوم را فراموش کردند، نه تنها شانس خود برای رسیدن به موفقیت را از دست داده بلکه شانس بقا رو نیز از دست دادند.

نویسنده: دکتر محمد مهدی مهتدی، مدیر عامل موسسه آوان اندیشه