محتوا نویسی کسب و کار کارخانه تولید محصولات پشمی

بازی های روزگار

در بخش قبلی به محتوا نویسی کسب و کار هموطنی تلاشگر پرداخته ایم که برای رسیدن به ندای درونی خود از مسیری ناهموار عبور کرد. هم اکنون به ادامه داستان و بخش پایانی آن توجه کنید که خالی از لطف نیست.

پنجم) متعجب از روزگار

مطابق معمول، شرایط مدتی بعد تغییر کرد. صاحب کارخانه، تصمیم به فروش کارخانه گرفت و کارخانه تعطیل شد. هم من و هم مرتضوی اوایل خیلی دمغ شدیم. مشتریان ولی هنوز تماس می‌گرفتند و سفارش محصول می‌دادند. برای حفظ آبرو هم که شده به دنبال کارخانه مناسبی گشتیم که بتواند نخ مورد نیاز مشتریان ما را با کیفیتی قابل قبول تامین کند. در این جستجو متوجه یک واقعیت جالب شدیم. بیشتر کارخانه‌ها مشکل فرروش داشتند. در واقع با وجود نداشتن کارخانه، به مهترین بخش کار یعنی بازاریابی و مشتری، دسترسی داشتیم. این موضوع انگیزه ما را زیاد کرد. یکی از کارخانه‌هایی را که امکانات تولیدی خوبی داشت اما روند فروش آن مناسب نبود شناسایی کردیم و با او قراردادی امضا کردیم که کل محصولش را به صورت انحصاری به ما بفروشد. کارخانه‌های هید کردن و رنگ‌رزی را هم که از قبل، آشنا داشتیم. عملا یک کارخانه مجازی راه انداخته بودیم با همان میزان فروش قبلی؛ سودمان کمتر شده بود. اما در عوض دردسرهایمان خیلی کمتر شده بود.

وقتمان آزاد شده بود و ذهنمان هم آرامتر شده بود. به دنبال راه‌های جدید برای درآمد می‌گشتیم. یک روز که با شریکم آقای مرتضوی مشغول صحبت بودیم به پشم اشاره کرد و گفت می‌توانیم به فکر تولید الیاف و محصولات پشمی باشیم. همین جرقه کافی بود تا روز و شب خود را به فکر کردن درباره پشم و الیاف پشمی و محصولات پشمی اختصاص دهم. مخصوصا که قبلا که به دنبال فروش محصولات خرفه بودم کمی درباره طب سنتی مطالعه کرده و به آن علاقه‌مند بودم. یک تن پشم از اصفهان خریدم و شروع به کار کردن با آن کردم تا ببینم چه کار می‌توان با آن کرد.

ششم) درس اول، پشم چیست؟

پشم گوسفند در دو شکل در بازار موجود است: پشمی که از گوسفند زنده چیده می‌شود و پشم دباغی که از کارخانه‌های چرم‌سازی جمع‌آوری می‌شود. ما روی پشم دباغی، تمرکز کرده‌ایم. پشم هشت رنگ طبیعی دارد و خاصیت رنگ‌پذیری خوبی دارد. در عین حال، یک الیاف وحشی است. به الیافی وحشی می‌گوییم که ریسندگی و بافندگی آن سخت باشد. فرش دست‌باف پشمی، الان در بازار موجود است. اما خبری از محصولات ماشین‌بافت مثل فرش و لباس بافته شده از نخ پشمی نیست. دلیلش هم مشخص است. صنعتگران، ترجیح می‌دهند با نخ و الیاف مصنوعی که خیلی اهلی هستند و راحت می‌توان از آنها محصول تولید کرد کار کنند. بخشی از فرآیند تحقیق ما به تولید الیاف و نخ پشمی برای تولید لباس و فرش ماشینی اختصاص دارد. اما هنوز نتایج این تحقیقات به محصول تجاری قابل عرضه در بازار نرسیده است.

هفتم) درس دوم، محصولات پشمی

محصولات پشمی برای همه افراد بویژه در افراد داری طبیعت سرد مناسب است. پشم یک محصول کاملا طبیعی و ارگانیک است. در تابستان خنک است و در زمستان جلوی هدر رفت گرمای بدن را می‌گیرد. از تعریق زیاد بدن، جلوگیری کرده و به ایجاد تعادل دمایی و خروج الکتریسیته ساکن از آن کمک می‌کند که در ایجاد شادابی و نشاط در بدن موثر است و رخوت و خشکی صبح‌گاهی بدن را کاهش می‌دهد.

اگر آن را به عنوان تشک و پتو استفاده کنید از فشار و ضربه به ستون فقرات جلوگیری کرده و به دلیل تعریق کم بدن، به جذب آب در ستون فقرات در زمان استراحت شبانه کمک می‌کند. در کنترل شب‌اداری در کودکان و بی‌اختیاری ادرار در کهن‌سالان، گزینه مکمل مناسبی به حساب می‌آید.

کمربند پشمی، ایده‌آل برای افرادی است که از درد ستون فقرات،کمردرد و دردهای رماتیسمی رنج می‌برند. با این کمربند می‌توان اعضاء سرد بدن مانند کلیه‌ها ، طحال و مثانه را گرم نگه‌ داشت.

محتوا نویسی کسب و کار کارخانه تولید محصولات پشمی

روکش صندلی مدیریتی

هشتم) از ساختمان و کشاورزی تا اتاق خواب!

در حال حاضر بیشترین تمرکز ما در حوزه لایه‌های پشمی است. اوایل سراغ عایق‌های پشمی برای ساختمان و مالچ‌های پشمی برای زمین‌های کشاورزی رفتیم. نتیجه رضایت‌بخش بود و الان هم این محصولات را تولید می‌کنیم. اما بخش جذابتر کار برای ما تولید محصولاتی است که مردم به عنوان مصرف‌کننده نهایی، آن را مورد استفاده قرار دهند. لباس و فرش که فعلا مراحل تحقیق و توسعه خود را می‌گذارند و ما در حال حاضر در تولید فوم‌های پشمی، تخصص داریم. تولید موکت‌های پشمی هم یکی از برنامه‌های آتی ماست  و محصولاتی که در آنها حرفی برای گفتن داریم تشک یک نفره و دونفره و پتو و لحاف یک نفره، دونفره و سوپر دونفره (برای تخت‌های بزرگ) که شما می‌توانید روی تشک تخت پهن کنید یا به تنهایی مورد استفاده قرار دهید. علاوه بر این کاور صندلی، بالش و کمربندپشمی از محصولات دیگر ما هستند.

محتوا نویسی کسب و کار کارخانه تولید محصولات پشمی

روکش صندلی ساده

نهم) یک راهنمایی برای شستشو

محصولات پشمی، به راحتی، قابل شست‌شو هستند. فقط دقت کنید در دمای حداکثر ۴۰ درجه آنها را شستشو دهید و از اضافه کردن سفیدکننده در هنگام شست‌شو خودداری کنید. اگر دوست داشتید آنها را اتو کنید از دمای حداکثر ۱۱۰ درجه استفاده کنید. در صورت خشک‌شویی یا استفاده ماشین لباسشویی هم آن را بر روی حالت شست‌‌شوی پشم قرار دهید.

دهم) ما؛ همین الان یهویی

ما در یک فرآیند دشوار، پشم را شست‌شو داده، تمیز نموده بوزدایی کرده‌ایم و شما اصلا احساس بوی نامطبوعی از آن نخواهید داشت. این پشم‌ها ضد بید و آنتی باکتریال هستند و با استفاده از ماشین‌آلات صنعتی، به صورت نمد (فوم) درآمده‌اند که برای انواع محصولاتی که ما تولید می‌کنیم مناسب هستند.

محصولات تولیدشده، با پارچه پنبه‌ای پوشانده شده‌اند که برای حفظ خاصیت ارگانیک، حتی این پارچه‌ها را هم رنگ نکرده و به رنگ طبیعی پنبه یعنی سفید، آنها را عرضه می‌کنیم.

من و آقای مرتضوی، شرکت مشترکی به نام پوشینه صنعت تاسیس کرده و محصولات خود را با نام این شرکت به فروش می‌رسانیم. محصولات تولیدی ما در کاورهای مناسب بسته‌بندی شده‌اند و شما با خیال راحت می‌توانید وقتی برای زیارت حرم حضرت معصومه به قم می‌آیید آن را از فروشگاه ما خرید کنید و به شهر خود ببرید و یا با خرید پستی و اینترنتی، آن را تمیز و سالم، درب منزل خود تحویل بگیرید.

این محصولات به تایید چند نفر از پزشکان و متخصصان طب سنتی رسیده و دارای گواهی ثبت اختراع است. تاییدیه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن (برای عایق‌های ساختمانی) در شرف صدور می‌باشد. خود شرکت پوشینه صنعت هم یک شرکت دانش‌بنیان محسوب می‌شود.

یازدهم) من و حجت، دوباره مغازه

محتوا نویسی کسب و کار کارخانه تولید محصولات پشمی

تشک یک نفره

هیچ حرفی برای گفتن ندارم. دست آدمهای تلاشگر را باید بوسید. باید آنها را به عنوان قهرمانان ملی، ارج نهاد. ایران برای ساخته شدن، نیازمند آدمهایی مثل حجت است. به شرط این که خودش هم قدر استعداد و توانمندی‌ای که خدا به او داده بداند و با صرف کردن آن در مسیرهای مختلف، باعث هرز رفتن استعدادش نشود. من معلم اخلاق نیستم. اما یاد حدیثی از حضرت علی «علیه‌السلام» می‌افتم که از مشغول شدن به کارهای زیاد و متنوع برحذرمان داشته است. مهندس صادقی هم با من موافق است و تمرکز خود را بر محصولات پشمی قرار داده است. برنامه‌های مهندس صادقی، اگر اجرا شوند احتمالا تا چند وقت بعد، موضوع محصولات پشمی به یکی از گفتگوهای روزمره مردم در مهمانی‌های حضوری و گپ‌های مجازیشان تبدیل خواهد شد.

منبع: گروه تولید محتوا آوان اندیشه