در بخش قبل در مورد نوشتن پاراگراف های فوق العاده و جملات زیبا اطلاعاتی بدست آوردیم. حال در این بخش به تمرین در محتوا نویسی می پردازیم.
محتوا نویسی و تمرین نویسندگی1

 

۱- هر روز بنویسید.

  • شما شاید ترجیح دهید تا هر روز یک بخش کوتاه بنویسید، یا روی یک پروژه ی نویسندگی طولانی مدت کار کنید. اما اگر یک پند از این مقاله را می خواهید، به مهم ترین آن توجه کنید: هر روز بنویسید.
  • اگر نمی توانید وقتی در برنامه ی زمانی تان پیدا کنید، سعی کنید زودتر از خواب بیدار شوید یا دیرتر بخوابید، حتی اگر فقط پانزده دقیقه وقت فراغت داشته باشید.

محتوا نویسی و نویسندگی6

۲ -راه خود را از طریق قفل نویسنده بنویسید.

  • از نوشتن متن «بد» نترسید زیرا شما را تا آخر روی یک صفحه  خالی خیره خواهد کرد. نوشتن هر چیزی روی کاغذ می تواند به شروع شما کمک کند. در مورد این که چگونه گیر کرده اید و نمی توانید در مورد چیزی برای نوشتن فکر کنید بنویسید، یا یک شی در اتاق را با جزئیات شدیداً کامل توصیف کنید، یا در مورد چیزی که به شما انگیزه می دهد بیهوده گویی کنید. چند دقیقه از این اعمال شما را در «حالت نوشتن» قرار می دهد و شما را به یک ایده دیگر راهنمایی می کند.
  • به صورت آنلاین، در کتاب فروشی ها، یا در کتابخانه ها مجموعه هایی از موضوعات نویسندگی را جست و جو کنید. این ها طراحی شده اند تا به شما به یک نقطه ی آغاز برای شروع کار دهند، و اغلب برای این که در ذهن شما ایده ایجاد کنند و شما را برای شروع آماده کنند.

محتوا نویسی و تمرین نویسندگی3

۳ -خود را به چالش بکشید.

  • اگر مدتی است که در حال نوشتن هستید، فرصت های خوبی وجود دارند که شما را به سمت یک سبک، موضوع، یا شکل خاص سوق می دهند. تمرین یک نوع مطلوب از نوشتن راهی فوق العاده برای حفظ انگیزه در درون شما است، اما سعی کنید تا تمرین های نوشتاری خود را هر از گاهی تغییر دهید. مقابله ی آگاهانه با چالش های جدید و دشوار برای بهبود هر زمینه ای بسیار مهم است. چه علاقه داشته باشید که به نتیجه ی آخر بپردازید یا خیر، این چالش ها را به عنوان تمارین امتحان کنید:
  • اگر پروژه های نویسندگی شما یا راویان شما تماماً بهم شبیه هستند، یک سبک متفاوت را امتحان کنید. از نویسنده ی دیگری تقلید کنید، یا سبک دو نویسنده را ترکیب کنید.
  • اگر بیشتر نوشته های شما برای یک وبلاگ، یا برای یک پروژی طولانی است، از آن کمی فاصله بگیرید. به موضوعی فکر کنید که هرگز با پروژه ی نویسندگی شما تناسب نداشته است، و در مورد آن بنویسید. (برای یک چالش ادامه دار، قطعه ای را دوبار نویسی کنید که برای پروژه ی شما متناسب باشد.)

محتوا نویسی و تمرین نویسندگی3

۴ -باز خورد ها را با گروهی از نویسندگان حامی در میان بگذارید.

از بازخورد در مورد نوشته ی خود استقبال کنید، و پیشنهاد دهید پیش نویس های دیگر نویسندگان را بخوانند. از نقد صادقانه به عنوان یک ابزار برای بهبود استقبال کنید، اما نوشته های خود را دور از دسترس دوستانی که منفی بین یا دلسرد کننده هستند نگه دارید. تفاوت بزرگی میانی نقد سازنده، و منفی بینی بسیار مایوس کننده وجود دارد.

  • در اینترنت جامعه های مجازی مانند Scribophile یا WritersCafe را جست و جو کنید، یا برای یک جامعه ی دنج و مناسبتر در مورد یک نوع خاص از نوشتن جست و جو کنید.
  • کتابخانه ی محلی و مراکز جامعه را برای اطلاعاتی در مورد باشگاه های نویسندگی محلی بررسی کنید.
  • شما حتی می توانید در wiki تمرین نویسندگی داشته باشید، مانند wikiHow یا Wikipedia. این کار به شما اجازه می دهد تا همراه با تمرین به مردم نیز کمک کنید، و شاید این یکی از بزرگترین پروژه های نویسندگی جمعی شما باشد که تا به حال انجام داده اید.

 

محتوا نویسی و تمرین نویسندگی5

 

۵ -خود را برای یک برنامه نویسندگی با افراد دیگر متعهد کنید.

اگر وقتی برای پروژه های نویسندگی خود ندارید، با دیگران قرار بگذارید تا به شما انگیزه ی خارجی دهند. یک دوست مکاتبه ای برای نوشتن نامه با برنامه زمانی منظم پیدا کنید، یا یک وبلاگ با بروزرسانی هفتگی ایجاد کنید. یک مسابقه ی نویسندگی در چند هفته ی آتی پیدا کنید، و قول دهید در آزمون شرکت کنید. به یک چالش نویسندگی ملحق شوید، حتی یک بخش نویسندگی با گروهی از دوستان.

 

محتوا نویسی و تمرین نویسندگی5

۶ -قطعاتی که برایتان مهم هستند را بازنویسی کنید.

اولین پیش نویس از یک داستان همیشه جای اصلاح دارد، و اغلب پس از کمی بازبینی کاملا متفاوت به نظر می رسد. هنگامی که شما یک قطعه که توجهتان را جلب کرده است را نوشتید، سراغ قطعه ی نوشتار «نهایی» بروید و جملات، پاراگراف ها، یا کل صفحاتی را که از آن ها راضی نشده اید پیدا کنید. یک صحنه از دیدگاه یک شخصیت متفاوت را بازنویسی کنید، اصلاحات طرح جایگزین را امتحان کنید، یا نظم وقایع را تغییر دهید. اگر مطمئن نیستید که چرا از یک قطعه بدتان می آید، آن را بدون اشاره به نسخه ی اصلی بازنویسی کنید، سپس ببینید که چه چیزی بیش از همه در هر نسخه دوست دارید.

حذف یک قطعه ی محبوب و شروع دوباره می تواند به شدت سخت باشد، به طوری که نویسندگان بیش از یک قرن است که این توصیه را  با «عزیرانت را بکش» تعبیر می کنند.

منبع: تیم محتوا نویسی آوان اندیشه

کپی با ذکر کنبع بلامانع است