محتوا نویسی کسب و کار پیرزنی سخت کوش

چکیده: بی­ بی قمر، پیرزن سخت­کوشی است که در منطقه محرومی در اطراف قم زندگی می کندو برای گذراندن زندگی خود به کسب و کار بافتنی محصولات پشمی پرداخته است.

محتوا نویسی در  آخر دنیا!

برای محتوا نویسی کسب و کار بی بی قمر  همراه با یک گروه جهادی  به بازدید از تعدادی مناطق محروم اطراف قم پرداختیم. یکی از این روستاهایی که به آن سر زدیم روستای صیدآباد است. صیدآباد در حاشیه بیابانی وسیع قرار گرفته است و قمرود از کنار آن می گذرد. این رودخانه الان خشک شده است. اما زمانی نهری پرآب بوده و منطقه، نخجیرگاهی بوده که پادشاهان برای صید انواع حیوانات وحشی در آن اطراق می کردند. جاده ابریشم نیز از حوالی همین روستا می گذشته و آثار مخروبه کاروان سراها را هنوز می توان در اطراف آن دید. از آن هیمنه اکنون چیز زیادی باقی نمانده و تنها حدود بیست خانوار در این روستا زندگی می کنند.

اهالی این روستا اصالتا از قوم کلکو هستند. این ایل ازحاکمان دوره زندیه در استان فارس بوده که دلیل مخالفت با حکومت قاجار به تهران تبعید شده وبعد از فروپاشی حکومت قاجار از محدوده تهران آزاده شده و دراطراف پایتخت مستقر شده اند که بخشی از آنها هم در اطراف قم و همین روستای صیدآباد مستقر شده اند. بعضی از کلمات و اصطلاحاتی که به کار می برند اصالتی شیرازی دارد. ولی در لهجه آنها آثاری از گویش شیرازی نیست و بیشتر با لهجه قم صحبت می کنند.

پرورش شتر

شترداری، کسب و کار اصلی تعدادی از اهالی این روستاست. نه این که بقیه اهالی کسب و کار دیگری داشته باشند! بقیه شغلی ندارند و وقتی که از درآمد آنها سراغ می گیریم درآمد اصلی آنها از یارانه ای است که هر ماه دولت به حسابشان واریز می کند. در نگاه اول در این روستا، همه چیز بوی محرومیت می دهد. از کوچه ها و خانه ها تا پذیرایی که فقط به یک استکان چای ختم می شود. اما مهمتر از محرومیت، امید هست؛ زندگی هست؛ توکل به خدا هست و اگر راهی برایشان گشوده شود کار و تلاش و هنر هست و همینهاست که به یک آبادی هویت می بخشد.

اما برای پرورش شتر، صیدآباد یک نقطه عالی و بکر است. بیابان اطراف روستا پوشیده از درختچه های خارخسک است که تغذیه ای عالی برای شترها به حساب می آید. وقتی نظر آقای دکتر عسگری را که متخصص گیاهان شورزی و خشکزی است در خصوص خارخسک می پرسیم جواب می دهد که این درختچه ها، ریشه های عمیقی دارند و تنها یک بار بارش باران در زمستان، برای رشد آنها کافی است. خارخسک، علاوه بر خوراک شتر، پوشش مناسبی برای بیابان به حساب آمده و مانعی بر سر راه گسترش بیابانها و ایجاد ریزگرد محسوب می شود.

محتوا نویسی کسب و کار پیرزنی سخت کوش

بی بی قمر و محصولات پشمی

یکی از اهالی روستا که مهمان خانه اش شده ایم بی بی قمر شهبازی است. پیرزنی ۶۵ ساله که اگرچه غبار رنج و پیری بر چهره اش نشسته است اما همچنان دست از کار و تلاش بر نمی دارد. بی بی قمر نه پسر دارد. بیشتر آنها ساکن شهر هستند. پسر کوچکتر که هنوز ازدواج نکرده در کنار او زندگی می کند. یکی دیگر از پسرها هم که در شهر با بدبیاری مالی مواجه شده به همراه زن و بچه به آبادی برگشته و در خانه کوچکی نزدیک آنها زندگی می کند. پسر بزرگتر با یک نیسان قرضی کار می کند و بار می برد (البته اگر باری به پستش بخورد) و پسر کوچکتر ساربان است.

محتوا نویسی کسب و کار بی بی قمر

از صنایع دستی روستا و محصولات پشمی می توان به شال کمر اشاره کرد که  هر شال را با سه گلوله پشم شتر می بافد و برای حفاظت کمر و شکم از سرمای زمستان استفاده می شود. البته همه کارها از اول تا آخر به عهده خود اوست. اول پشم را از روی شترها می چیند و پشم های زبر و سیاه را از بین آنها جدا کرده و دور می ریزد. باقی پشم ها را با آب شستشو می دهد. بعد از خشک شدن آنها را می ریسد و با یک دوک چوبی خیلی ساده، آنها را می تاباند و دست آخر نخ تابانده شده را با میل قلاب می بافد. طول هر شال، ۵ وجب بی بی قمری و عرض آن یک پهنای دست اوست. سر شال هم رشته رشته بافته شده تا محکم کردن آن به دور کمر راحت باشد.

بی بی اشاره می کند به قدیم ها که اوضاع بهتر بوده و  دیگر محصولات پشمی مانند بالش، دستکش، سیاه چادر و چیزهای دیگری هم می بافته است. اما حالا چند وقتی است به ندرت محصولی می بافد.

محتوا نویسی کسب و کار بی بی قمر

 

 نویسنده:  گروه تولید محتوای آوان اندیشه